menu
0 ks

Všechny články

1982: sezóna tragédií a zmatků

03. prosince 2020

Sezóna '82 se do historie zapsala stávkou jezdců, obsahovala kontroverzní diskvalifikace, bojkot, tragédie, dramata z posledního kola a mistrem světa korunovala Keke Rosberga, který vyhrál pouze jeden jediný závod.

Youngtimer: Škoda 120 L

17. listopadu 2020

Před pár lety se darovala “stodváca” za odvoz, dnes za zachovalý kus zaplatíte desetitisíce. Každý, kdo si tento článek otevřel, ji někdy alespoň řídil a s velkou pravděpodobností i vlastnil, nebo měl v rodině. Ti šťastnější ji stále mají. Je to vlastně legenda. Spousta mých fotek z dětství je s tímto autem.

 

Příběh modelu Corvette

17. září 2020

Chevrolet Corvette, lidově známá taktéž jako "Vette" není potřeba představovat. Málokdo by tento legendární americký počin neznal. Za šedesát let výroby vzniklo zhruba 1,56 milionu (rok 2013) exemplářů Corvette v osmi generacích. Miliontý kus sjel z výrobní linky v roce 1992.Tradičně motor uložen v přední části, od letošního roku je již motor uložen ve středu. Pojďme se na příběh tohoto modelu podívat blíže. 

4 skvělá sportovní auta, která koupíte za pár korun

11. září 2020

Když se řekne sportovní vůz, mnohým se vybaví vysoké pořizovací a servisní náklady. Opravdu je ale sportovní vůz pouze drahou hračkou pro vyvolené? Odpověď zní ne. Existují i starší modely, které jsou na dnešním trhu relativně dostupné a pořád umí nabídnout zajímavé zážitky z řízení. A při správné údržbě vás jejich provoz lidově “nesežere”. 

BMW PROCAR série

09. září 2020

Vedení BMW se zalíbila idea vytvořit cestovní vůz se závodními kořeny. Šlo na to opačným způsobem než doposud, kdy z cestovních vozů vznikly úspěšné závodní vozy. V případě legendární M1 vytvořilo závodní vůz použitelný v běžném provozu. Vyvinulo vůz, který nebylo schopné vyrábět na svých linkách. Partnery našlo BMW v automobilce Lamborghini, kde měli vůz postavit. Nicméně toto partnerství vzniklo pro BMW v nejméně vhodnou dobu. Lamborghini čelilo bankrotu a nebyli schopni vyrobit potřebných 400 kusů pro homologaci skupiny 5.

Citroën BX: ten přehlížený

08. září 2020

Píše se datum 9. dubna 1976 a Peugeot za protestů příznivců Citroënu přebírá francouzskou automobilku pod své otěže. Fanoušci Citroënu se obávali, že touto akvizicí upadne legendární schopnost inovace. Zastřešující firmou se stala skupina PSA (Peugeot Société Anonyme), která dodnes stojí mimo obě značky, ale poskytuje společné inženýrské a technické zázemí.

Tři zajímavé sedany z přelomu 80. a 90. let

01. září 2020

Vytříbené chvíle za volantem, které si opravdu užijete. Dnes se podíváme na 3 zajímavé sedany z přelomu 80. a 90. let.

Dokumenty pro petrolheady

22. července 2020

V posledních letech se objevily v kinech u nás dva filmy z historie motorsportu, které významně zvedly zájem nejen u fandů, ale díky kterým se určité události zapsaly i mezi publikem, kterému motorsport nic moc neříkal. Jde o Rivaly Rona Howarda a Le Mans 66 Jamese Mangolda. 

Jo “Seppi“ Siffert

20. dubna 2020

Jo Siffert byl jednou z nejikoničtějších postav motorsportu přelomu 60. a 70. let. Byl to typ univerzála, který neměl problém přesedat z rychlých monopostů F1 do neméně rychlých prototypů. Jeho jméno je navždy spjato především s vozy Porsche 917. 

Raketa z Kolína

10. dubna 2020

Ford Capri RS 3100 (tzv. Cologne Capri) se stal konečnou odpovědí Fordu na BMW 3.0 CSL, se kterým ovládlo BMW Evropský šampionát cestovních vozů v roce 1973. Ford postavil kompletně nový vůz s cílem vyhrát šampionát skupiny 2.

Nejrychlejší vysavač - Brabham BT46B

01. dubna 2020

Abychom pochopili, proč tento jedinečný vůz vlastně vznikl, musíme začít povídání někde jinde. U konkurence. U Lotusu.  

Den, kdy unesli Fangia

24. března 2020

Je tomu 52 let, co se ve světě Formule 1 stala jedna z nejbizarnějších a nejnapínavějších událostí její historie. V předvečer kubánské Velké ceny, 23. února 1958, se stal pětinásobný mistr světa Formule 1 Juan Manuel Fangio z Argentiny terčem únosu skupinou povstalců.

99 aut - které mě bavilo nejvíce?

10. března 2020

Moderní Purista

Včera jsem se tak ohlídl zpět za auty, která mi dosud prošla rukama a zjistil jsem, že už jich bylo 99. Které pro mě bude tou jubilejní „stovkou“ ještě nevím, ale zamyslel jsem se nad tím, které mě bavilo nejvíce. Měl jsem to štěstí si vyzkoušet opravdu spoustu různých aut – Fabii HTP, Porsche Cayman S s manuální převodovkou, Dodge Challenger a tak bych mohl pokračovat. I přesto mi číslo jedna vyskočilo hned a když jsem se nad tím zamýšlel dál a dál, dostával jsem se k tomu samému výsledku. Byla to právě poslední generace nejrychlejšího sériově vyráběného kombíku na světě. Ano, bavíme se o Mercedesu-AMG E63s Wagon.

Je Audi RS7 Performance perfektní dálniční stíhač?

02. února 2020

Moderní Purista

Audi RS7, co od ní čekat? Je brutální, ale...

Daniel Šenkeřík

31. ledna 2020

Dan je duší našeho týmu. Nejen, že je spoluzakladatelem značky Lusso Legends a tvůrce oblíbeného loga, ale právě on je i autorem všech grafik a obrazů, které na našem webu najdete. 

Fenomén Ickx

20. ledna 2020

Prvního ledna letošního roku oslavil 75. narozeniny Jacky Ickx. Hvězda motorsportu světového formátu. Pokud budete hledat mezi závodníky různých motoristických odvětví napříč F1, sportovními vozy, cestovními vozy, ale i dálkovými maratony toho největšího univerzála, napadne vás několik jmen. Ale asi jen tento Belgičan vyhrával ve všech těchto kategoriích. V počtu vítězství v Le Mans (6 vítězství) jej překonal až Tom Kristensen. Ne nadarmo je oba přezdívají Mr. Le Mans.

Gunnar Nilsson

10. ledna 2020

Gunnar Nilsson závodil v době, kdy byla Formule 1 velmi nebezpečná Jeho život sice vyhasl velmi brzy, nebyl však zkrácen závodní nehodou, jak to bylo v té době běžné. Nilssona zabila zákeřná rakovina. 

Ferrari 328 GTS

06. ledna 2020

Do rukou se nám dostalo další krásné Ferrari, model 328 GTS. Do ČR se vrátilo z renovace, která proběhla v italském Maranellu a kam se také po drobném zajetí vrací zpět na finální doladění. Krátkého setkání jsme využili hlavně k pořízení fotografií. Pojďme si ale o autě alespoň v rychlosti něco říct.

Má nekonečná závislost a Mercedes-AMG CLA45s

19. prosince 2019

Moderní Purista

Víte, všichni okolo nás neustále mluví o závislostech v negativním slova smyslu. Já si naopak myslím, že určité závislosti mohou být i pozitivní a fungovat i jako pohon, abyste se v životě posouvali dopředu. Jak to myslím? Poslední dobou jsem si ji totiž vybudoval na třech písmenkách – AMG. A můj vztah vůči jejich produktům se prohlubuje víc a víc. Závěrem roku se mi do rukou dostaly klíče od nového AMG CLA45s Shooting Brake a já vám povím, proč to je jedno z nejlepších aut, které jsem letos řídil.

Štěně, které si zamilujete

04. prosince 2019

Moderní Purista

Určitě to zná každý z nás. Když si kupujete nové auto nebo vám půjčil to své kamarád, proběhne vám po prvním usednutí do něj taková ta myšlenka, jak se v něm cítíte. Posed za volantem, výhled ven – ten moment, kdy se zapřete v sedadle a řeknete si ,,To by šlo“. Už se vám někdy stalo, že od první chvíle jste měli pocit, že vám auto padne jako rukavice? Jako perfektní řidičská rukavice? Přesně tohle jsem cítil, když jsem si sedl do MINI Cooperu S. A ten pocit se mě držel až do chvíle, kdy jsem z něj vysedal. A povím vám proč.