V posledních letech se objevily v kinech u nás dva filmy z historie motorsportu, které významně zvedly zájem nejen u fandů, ale díky kterým se určité události zapsaly i mezi publikem, kterému motorsport nic moc neříkal. Jde o Rivaly Rona Howarda a Le Mans 66 Jamese Mangolda.
Já jsem ale vybral 5 dokumentů, které se sice objevily v zahraničních kinosálech, ale u nás maximálně některé z nich na DVD. A přitom vás tyto snímky dokážou vtáhnout do děje stejnou měrou, jako výše zmíněné filmečky. Tři z nich se dokonce nějakým způsobem světa velké kinematografie dotýkají.
McLaren (2017)
Historie motorsportu má v rukávu spoustu známých i méně známých příběhů, které ji formovaly. Jedním z nich je i životní cesta Bruce Mclarena, zakladatele stejnojmenného závodního týmu, jehož život vyhasl při testu jeho závodního vozu 2. června 1970. Jeho životní story zachytil slavný Novozélandský režisér Roger Donaldson (Phar Lap, Bílé písky, Nejrychlejší Indián a další) ve filmu z roku 1917 nazvaném jednoduše McLAREN. Dokument je natočen formou kombinace dokumentární a hrané části. Obsahuje rozhovory s jeho nejbližšími spolupracovníky, některými slavnými jezdci z jeho éry. Pro některé diváky bude tato forma vyprávění možná trochu nezáživná a zvláštní. Mně ale film hodně bavil, protože hlavní protagonista je nesmazatelně zapsán i přes svůj krátký život v Bibli motorsportu a snímek přinesl některé pro mě nové údaje.
Winning: The Racing Life of Paul Newman (2015)
Svět jej zná jako oscarového herce, nebo spíše Butche Cassidyho. Byl také významný filantrop a hlavně slušný člověk a zábavný společník. Zisk z jeho společnosti vyrábějící omáčky Newman's Own šel celý na charitu. Do jeho smrti to bylo bezmála 430 milionů dolarů. Pro fanoušky motorsportu je to ale ikona. Newman a McQueen byli dva rivalové jak svého profesního ale i motoristického života. Oba dva dosáhli také významné motoristické úspěchy. Jak například McQueenovo druhé místo v Sebringu 1970 nebo Newmanovo druhé místo v Le Mans 1979. Pro milleniály, kteří znají jen pár jeho filmů, je to možná až lekce, jak má život vypadat. Film natočil americký komik Adam Carolla, který také vlastní několik legendárních závoďáku Paula Newmana. Z filmu cítíte, že Newmanova vášeň pro motorsport je tak intenzivní, že byla profesně na stejném levelu, jako jeho herecké aktivity. Je o něm známé, že některé filmové nabídky odřekl, aby se věnoval svým závodům. Za 35 let kariéry vyhrál 4 národní jezdecké tituly a 8 jako majitel týmu. A to není špatná vizitka pro týpka, co začal závodit ve 47 letech.
Steve McQueen - The Man & Le Mans (2015)
Od Newmana k McQueenovi. Co dodat, Steve McQueen byl prostě ten typ chlapa, na kterého si většina ostatních herců ve filmech jen hraje. Je to idol a z Le Mans se stal kult, nicméně většina z diváků až do shlédnutí dokumentu ani netuší, jaké peripetie předcházely a také provázely samotné natáčení a co všechno se kolem jeho Le Mans odehrávalo. Tenhle dokument nicméně všechno mění a až si ten film budete pouštět příště, bude to určitě smutnější podívaná... Jasně, pořád víceméně perfektní, ale vzhledem k okolnostem, neskutečně smutná. Dokument jako takový trošku skáče od pointy k pointě a zase zpátky, takže působí na začátku mírně chaoticky až nezáživně, jakmile se ale zorientujete v postavách a především si začnete dávat dohromady všechny ty nové informace o Stevovi jako o člověku s vášní, o jeho myšlenkových pochodech, čím si prošel, jak ho co motivovalo atd., najednou se z toho stává něco víc. Mnohem víc. Výborná věc pro všechny filmové nadšence a pro fanoušky Le Mans a McQueena pak přímo povinnost.
Adrenalin: The BMW Touring Car Story (2014)
Je to výborný dokument pro fandy motorsportu a skoro “must see” filmeček pro fanoušky BMW. Dokument zachycuje vzrušující historii značky BMW v závodech cestovních vozů od skromných začátků až po zářnou současnost. Už 50 let úspěšně soutěží jezdci bavorské automobilky na závodních okruzích po celém světě. Ve filmu se objevují a promlouvají současní i bývalí závodníci značky BMW jako Roberto Ravaglia, Johnny Cecotto, Jorg Muller, Alex Zanardi, Andy Priaux, Augusto Farfus, Bruno Spengler, Hans-Joachim Stuck, Dieter Quester, Mark Surer a další. Postupně se vněm promítají slavné etapy sportovní historie. Namátkou vzpomenu model 3.0 CSL, sérii PROCAR s modelem M1 nebo slavnou E30. Prostřednictvím závodních strojů z pěti dekád motorismu je nám představován vývoj technologie a motorsportu - od ryzích strojů 60. let po technologický klenot v podobě nové BMW M4. Zajímavé jsou ale i ty části věnující se výchově jezdců. V době 70tých let byly jejich praktiky novátorské
Zlatý věk formule 1 (2013)
Tento britský dokument má možná trošku zvláštně neucelenou dějovou linku, ale popsat historii F1 v necelých dvou hodinách je prakticky nemožné. Film spíše vypíchnul pár důležitých okamžiků a osobností, které ale citlivě poskládal do jednoho celku. Cirkus řvoucích motorů a vůně benzínu dodnes přitahuje milióny příznivců. Nebylo tomu jinak ani ve zlatém věku Formule 1, kdy největší a nejslavnější závodníci byli zahrnuti takovou přízní a poctami, že se prakticky vyrovnali nejoblíbenějším rockovým hvězdám. Tento film s pomocí málokdy promítaných archívních záběrů přenese diváky do této průkopnické minulosti, o které nám povypráví nejen Bernie Ecclestone a Max Mosley, ale také dvanáct někdejších světových šampionů. Film najdete v českém dabingu ale zajímavý je i pro filmové fanoušky – v originále jím provází známý herec - Michael Fassbender.
Copyright © 2024 | created in Zlin by Weboo | All rights reserved.