menu
0 ks

Zpět na články

Den, kdy unesli Fangia

Je tomu 52 let, co se ve světě Formule 1 stala jedna z nejbizarnějších a nejnapínavějších událostí její historie. V předvečer kubánské Velké ceny, 23. února 1958, se stal pětinásobný mistr světa Formule 1 Juan Manuel Fangio z Argentiny terčem únosu skupinou povstalců.

Juan Manuel Fangio se  narodil 24. června 1911 v argentinském Balcarce. V jedenácti letech opustil školu, aby pracoval jako pomocník mechanika a jako mladý muž již závodil s upravenými  vozy na nezpevněných silnicích v Jižní Americe. V Evropě začal závodit až v poměrně vysokém věku. V mistrovství světa F1 poprvé zvítězil v roce 1951. Následně se stal šampionem také v letech 1954, 1955, 1956 a 1957. Závodil v éře před bezpečnostními pásy a nehořlavými  kombinézami. Nicméně jeho talent doprovázela také štěstěna. Fangio skončil se závoděním v roce 1958. Auta byla tehdy podle něj příliš rychlá a nebezpečná. Svou závodní kariéru ve zdraví přežil a až do své smrti si v domovské Argentině užíval společenský kredit a bohatství. Zemřel v Buenos Aires 17. července 1995, bylo mu 84 let.

Jak to bylo s jeho únosem?

K únosu došlo na konci Fangiovy bouřlivé kariéry roku 1958 na Kubě. V předchozí sezóně Fangio kubánskou GP vyhrál. Do Havany se vrátil s cílem zopakovat předešlý úspěch, ale nikdy se na startovní čáru nedostal. Místo toho se stal ústředním bodem jednoho z nejpodivnějších incidentů v historii motorsportu. V předvečer závodu byl unesen revolucionáři bojujícími v čele s Fidelem Castrem, aby svrhli kubánského diktátora, prezidenta Batistu. Několik hodin po závodě slavného jezdce ve zdraví propustili.

V roce 1958 byl již Fangio pětinásobným mistrem světa a těšil se neuvěřitelné popularitě. Skupina povstalců si uvědomila, že jeho únos by jim poskytl obrovskou mediální publicitu, aby mohli světu vyprávět o zkorumpovaném Batistově režimu na Kubě. Za jeho vlády byl rozpuštěn kongres, uzavřeny univerzity a na 20 000 lidí zemřelo. Političtí vězni byli vražděni a mučeni. 

Fangio dorazil do Havany 21. února. Cílem revolucionářů bylo únos provést co nejdříve. Původně jej chtěli realizovat při procházení trati. Fangio ale dostal dva bodyguardy a tak museli vymyslet jinou variantu. Nakonec únos uskutečnili v hotelu večer před závodem. Když Fangio vyšel z výtahu do haly hotelu Lincoln, dva mladí únosci na něj namířili zbraň a přinutili ho, aby společně s nimi opustil hotel a nasedl do připraveného vozu. Fangiovi svůj záměr vysvětlili a cestou dokonce zažili komickou situaci, když muž, který vůz řídil, zastavil u svého domu, aby velkého Fangia představil své ženě a čerstvě narozenému dítěti. 

Únos dosáhl požadovaný mediální účinek. Noviny po celém světě začal tento příběh zajímat. V ulicích Havany hučely hlídkové vozy a vojáci zatýkali v řadách povstalců. Fangio mezitím seděl v domě svých únosců a závod sledoval v televizi. Byl sice naštvaný, ale hněv nikdy nedal znát. Brzy po startu GP došlo k tragické nehodě. Jedno z aut vletělo do davu a zabilo šest lidí. Fangio následně požádal o vypnutí televizoru, nechtěl se dál dívat. Dokonce věřil, že ho únos zachránil. Už v tréninku měl totiž technické problémy a něco mu říkalo, že je čas odejít do důchodu. Když Fangio seděl v domě a poslouchal hudbu a příběhy Che Guevary a Fidela Castra, únosci diskutovali o tom, jak ho propustí. Nebylo to totiž snadné. Ve vládě měli svého informátora, který jim řekl, že Batista plánuje proměnit  únos ve vlastní propagandistické vítězství. Jakmile by šampióna propustili, Batistovi lidé by jej zabili a z jeho smrti obvinili právě je. Proto únosci kontaktovali přímo argentinské velvyslanectví a domluvili se, že k předání dojde pozdě v noci v bytě, který ambasáda vlastní. O půlnoci se Fangio s nervózními únosci rozloučil a požádal o jednu z vlajek hnutí jako memento. Potom byl přepraven na domluvenou adresu. 

Navzdory této události Fangio udržoval s únosci přátelské vztahy a v roce 1981 dokonce přijal pozvání Fidela Castra a setkal se se svými přáteli – únosci. Při vzájemném setkání došlo i na slzy.

Klíčovou postavou třináctičlenného gangu byl Arnol Rodriguez. Bojoval spolu s Fidelem Castrem a Che Guevarou a po revolučním úspěchu se stal náměstkem ministra zahraničí Kuby. Během 50. let byl studentem a členem revoluční skupiny s názvem hnutí 26. července. S Fangiem se setkal naposledy krátce před jeho smrtí, když jej navštívil v Buenos Aires. “Nebylo jednoduché se k němu dostat, jelikož byl již hodně nemocný a nikdo ho v tomoto stavu neměl vidět. Když jsem se k němu přeci jen dostal, vypadal skutečně vážně nemocně. Seděl na židli a když mě spatřil, pokusil se vstát. Velmi namáhavě se mu to podařilo, dokázal vyslovit mé jméno a slovo Kuba, než se sesunul zpátky na židli. Jen si svíral ramena, ale víc už říct nemohl,” vzpomíná jeho únosce a přítel.


Obraz z úvodní fotografie najdete v našem e-shopu.


 Zdroje fotografií:
https://i0.wp.com/readysteadycut.com/wp-content/uploads/2020/03/a-life-of-speed-the-juan-manuel-fangio-story-set-for-release-on-netflix.jpg?fit=1500%2C844&ssl=1
https://www.essentiallysports.com/wp-content/uploads/image5.img_.jpg
https://drivetribe.imgix.net/LG4GE-xLT5SC856leX8yjQ?w=1400&h=788&fm=pjpg&auto=compress&fit=crop&crop=faces
https://www.racefans.net/wp-content/uploads/2014/01/fang-mase-1957.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/2lKlmuyxXg3u3HzD0CHTp2Pv0VRo7ncUiYlAVa2JDYbhPHQuNEVZfhKl6mG1Ou9O-XK68WsuAqJXahMZssh5fdvCNcJWfpEzOzI
https://cdn.xsd.cz/resize/3f6f760375c73d0cb82b859b619dc16c_resize=1500,1052_.jpg?hash=ddc27795a119735ef43a03add75d29fa

Zpět na články

255 lajků