menu
0 ks

Zpět na články

Ženy; s olejem to umí i mimo kuchyni

Už dávno není zvykem, že za volant patří jen muži. I když obecně se říká, že muži jsou lepšími řidiči a ženy zase kuchařkami. Je pravda, že můj přítel je jednoznačně lepší řidič. Ale počkat, on i lépe vaří. No nic. Podle mě jsou můj tatínek a přítel nejlepšími řidiči, které znám. Ještě aby ne, otec jezdí závody v rally. Naopak když jsem absolvovala autoškolu, učili mě jak muž (který mi o směru jízdy a odbočování říkal zásadně až na křižovatkách) tak i žena a musím říct, že ta byla stoprocentně lepší.

Což mě přivádí k myšlence, že dnes dokonce řidičský průkaz dělá stejný poměr žen jako mužů. Když pomineme krutou pravdu, že v Saudské Arábii začali ženám vydávat řidičáky teprve v roce 2018. Je ale fakt, že první řidičský průkaz byl vydán právě muži, a to vynálezci prvního benzinového automobilu Carlu Benzovi v roce 1888. Není proto divu, že jednou z prvních žen, které seděly za volantem motorového vozidla, byla právě jeho manželka Bertha.  No a právě žena je považována za první oběť automobilové nehody. Jednalo se o Mary Wardovou, která zahynula pod koly parního vozu v roce 1869. A prvním, kdo údajně zemřel za volantem svého vozu, je naopak muž, Henry Lindfield v roce 1898.

Podle dopravní policie jsou z větší části viníky automobilových nehod muži, což asi všichni chápeme. Můj přítel mi často vytýká, že mu píšu, když zrovna řídí. Já mu zase vytýkám, že bere telefon do ruky, když řídí. No, pokud častými viníky nehod jsou muži a pokud se tak často děje právě kvůli textování či volání během jízdy, pravými viníky budou možná přeci jen ženy.

Nedávno jsem četla článek, že ženy nejsou statisticky dobrými řidičkami, protože se nechtějí učit. Znám muže, kteří řídí celý život, a neodvážila bych se o nich říct, že jsou dobrými řidiči. Myslím, že nejznámější česká automobilová závodnice Eliška Junková je příkladem toho, že být ženou neznamená překážku k porážení mužů při závodech. I když po smrti manžela závodit přestala, automobilismu se nevzdala úplně. Věnovala se psaní o motorismu a organizační práci v motoristickém sportu. Závodila s vozy Bugatti a získala nejedno první místo. O Elišce Junkové se připravuje dokumentární film a také seriál, ve kterém by se měly objevit jak repliky automobilů ze sbírky Ladislava Samohýla, tak i skutečné dobové vozy.

A že se ženy čím dál více vyrovnávají mužům v závodění, dokazuje i formulový seriál pro ženy, který měl premiéru letos v květnu. Cílem organizátorů, londýnské společnosti W Series, je umožnit ženám prosadit se do závodů F1, kam se dosud dokázaly kvalifikovat jen dvě ženy. Naposledy v šampionátu závodila Italka Lella Lombardiová v roce 1976. Ve vozech Tatuus T-318 F3 s turbomotorem o obsahu 1,8 litru by se měly účastnice utkat v šesti půlhodinových závodech na evropských okruzích. První závod se odstartoval 3. května v německém Hockenheimu, další proběhnou v Belgii, Itálii, opět v Německu, Nizozemí a poslední závod se bude konat 10. srpna v Anglii. První závod vyhrála Britka Jamie Chadwicková a další průběh soutěže můžete sledovat na oficiálních stránkách www.wseries.com.  Do kvalifikace se dostala i česká závodnice Veronika Cichá, která postoupila mezi 55 nejlepších. Bohužel do finální 18 se neprobojovala, i tak je to ale obrovský úspěch.

Zdroje fotografií:
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_automobile#/media/File:Benz-1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Carl_and_Bertha_Benz%2C_their_daughter_Klara_and_Fritz_Held_on_a_Benz_Victoria_during_a_trip_near_Schriesheim_in_1894.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Carl_und_Bertha.jpg
https://www.thenational.ae/sport/f1/new-all-female-w-series-aims-to-get-women-to-formula-one-1.779024
https://formularapida.net/w-series-selects-18-drivers-for-2019-season-after-five-day-test-in-spain/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Bugaty.jpg
https://www.clubalfa.it/37057-donne-pilota-il-rosa-delle-scuderie-alfa-romeo-e-ferrari
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Eliska_Junkova%2C_cinqu%C3%A8me_de_la_Targa_Florio_1928.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Junkov%C3%A1_po_Targa_Florio.jpg

Zpět na články

255 lajků