menu
0 ks

Zpět na články

Slavnost Legendy 2019

O víkendu 17. až 19. května jsem měl možnost navštívit automobilovou slavnost Legendy 2019. Přestože se letos konal již šestý ročník této akce, které mnozí přezdívají “Český Goodwood,” jednalo se v mém případě o premiérovou účast.

Očekávání byla různá, jelikož v minulém roce se Legendy z kapacitních důvodů přestěhovaly z areálu v Bohnicích na výstaviště v Holešovicích, což spousta lidí hodnotila spíše negativně a neustále vyzdvihovali vyjímečnost akce konané v nemocničním areálu. Na druhé straně stále viselo ve vzduchu srovnání s legendární akcí ze Sussexu.

Legendy pro mě byly vyjímečné i v tom, že se jednalo o naši první společnou akci s týmem Lusso Legends a navíc jsme právě zde spustili náš e-shop a poslali do světa první kusy našich triček, posterů, obrazů na dibondových deskách a dalších produktů, které sami tvoříme.

Veškeré mé obavy vzaly za své ihned po vstupu do areálu. Levou stranu nádvoří před Průmyslovým palácem lemovala řada Mustangů, od první generace až po nejnovější kousky. Jelikož téma letošních Legend znělo “Made in USA,” zbytek nádvoří byl rozvněž zastavěn vozy výhradně americké produkce. K vidění byly veterány, pick-upy, limuzíny i muscle cars. A samozřejmě nechyběly ani klasické trucky, impozantně umístěné před palácem.

Expozice uvnitř paláce byly rozděleny do tří pavilonů. Zábavy, rychlosti a elegance. V pavilonu zábavy si na své přišly nejen děti, ale i dospělí. Kromě nejrůznějsch her a hraček si zde návštěvníci mohli vyzkoušet například simulátor převrácení vozu na střechu. To jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít a pochopitelně to není nic, co bych chtěl na silnici zažít.

Pavilon rychlosti byl umístěn uprostřed. Jeho brána byla otevřená přímo proti hlavnímu vstupu z nádvoří do paláce. A hned za ni postavili pořadatelé Pagani Huayra. Což pro nás byla teda trošku nevýhoda, jelikož stánek Lusso Legends jsme měli umístěný v předsálí pavilonu rychlosti po levé straně a díky pohledu na Pagani bylo dost obtížné všimnout si čehokoliv jiného. Posuďte sami..


Na opačné straně pavilonu rychlosti byla k vidění sbírka Ferrari rozmístěných do tvaru U. V jeho čele dominovalo legendární Ferrari F40, kterému byla logicky věnována velká pozornost. Mne ale zaujalo jiné Ferrari. Superamerica. Jednak jsem ho narozdíl od F40 nikdy naživo neviděl, jeho produkce byla oproti F40 cca poloviční a netroufnu si odhanout, kolik jich zůstalo v Evropě, navíc v takovémto stavu a kde by bylo případně k vidění. Najednou mi i F40 připadalo jako běžný vůz. Mrzí mě, že jsme neměli možnost vidět i proces “stahování” střechy, kdy se celý panel střechy otočí o 180° dozadu a vodorovně se uloží na kapotu. Tohle je na Legendách to krásné, každý si tady dokáže najít to své, užít si něco jiného, nachvíli se zasnít u své legendy.

Jen pavilon rychlosti byl plný takových skvostů, že vyprávět o každém z nich by vydalo vždy na samostaný obsáhlý článek. Lancia Stratos, McLereny, Astony, Porsche, Lamba, … No a pak, uprostřed toho všeho a současně oddělené od ostatních, obrovská závodní legenda, Ford GT 40 v barvách Gulf a nová verze po jeho boku. Tohle je srdcová záležitost a jistě nejen má.

Z pavilonu rychlosti byl otevřený průchod přímo do pavilonu elegance. I zde bych vydržel chodit, stát, přemýšlet a snít několik hodin, pořídit stovky fotografií, popsat nespočet řádků. Sami mrkněte do galerie a posuďte. Návštěvníky sem lákaly především tři exponáty Bugatti, dva Veyrony a Chiron. Kolikrát za život je taky můžete vidět takto pohromadě? Stát mezi nimi ještě EB110, asi by mě odtud nedostali.

Takto mě ale zaujal jiný vůz. BMW 850 CSi. Měl jsem ho jako angličáka a spával jsem s ním pod polštářem. Dvanáctiválec vyladěný v divizi M na skoro 400 koní, vyklápěcí světla, sportovní podvozek i sedáky  a čtyři koncovky výfuku, po dvou na každé straně. Co víc si přát? Pokud ho máte doma v garáži, napište mi a za chvíli jsem u vás i s foťákem připravený o něm napsat!

Venku v zahradě měly své expozice různé kluby i automobilky. Citroen zde slavil 100 let, Subaru 60, představovaly se nové vozy a Mercedes sem přivezl  “Rudou svini.” Stánky vystavovatelů byly proloženy stánky s občerstvením i suvenýry, své dovednosti předváděli freestyle motocrossaři, mezi tím vším průběžně projížděly exhibiční jízdy Grand Tour a ve Křížíkově fontáně probíhaly rozhovory se zajímavými hosty. O zábavu bylo zkrátka postaráno a příjemnou atmosféru podtrhovalo krásné slunečné počasí.

O Legendách samotných i o jednotlivých exponátech bych se mohl rozepisovat donekonečna. Mnohem lepší ale určitě bude, když se do Prahy za rok vypravíte sami. Rozhodně je o co stát! Pořadatelé odvedli obrovský kus práce a byť nemám srovnání s na začátku zmíněnými Bohnicemi, akce se mi moc líbila a jsem velmi rád, že jsem se mohl Legend zúčastnit. Vidět na vlastní oči tolik skvostů na jednom místě je nepopsatelný zážitek.

Tak zase za rok na viděnou na Legendách!

PS: Celou galerii najdete na naší facebook stránce Lusso Legends.

Zpět na články

255 lajků