menu
0 ks

Zpět na články

Havlův sametový Golf

Zdroj úvodní fotografie: idnes.cz

Někteří lidé mají takovou schopnost, že dokážou ovlivňovat ostatní i po smrti. Jedním z takových je právě náš bývalý prezident, pan Václav Havel. A i když dnes už nemůže promlouvat sám, mohou se k nám jeho vize dostat skrz někoho nebo něco jiného. V tomto případě se jedná o jeho automobil, který si pořídil v roce 1987, ještě coby disident.

Dnes se o starý Volkswagen Golf druhé generace stará David Hubáček, který k němu přišel tak trochu „náhodou“. Původně totiž pátral po Havlově jiném autě, a to Mercedesu. „Meďáka“ nenašel, zato se mu naskytla příležitost pořídit Golfa, který má podle něj zajímavou historii právě tím, že Havla vozil ještě jako „obyčejného muže“, pronásledovaného StB, ale chvíli také jako pana prezidenta. S tímto dieselem cestoval Havel po republice a vozil v něm spoustu zajímavých osobností.

David Hubáček se postaral o opravu automobilu, který byl při jeho pořízení v dezolátním stavu a vystřídal několik majitelů. Cesta k jeho nalezení byla zdlouhavá a stejně tak jeho oprava. Automobil má najeto přes 200 tisíc kilometrů a čekala ho kompletní generálka, od převodovky, brzd, výfuku, čepů, tlumičů, nefunkční přístrojové desky až po bouraný blatník, děravou podlahu, shnilé prahy, nefunkční otvírání zadních dveří, oken či kufru, rezavou karoserii a nový lak. Jediné, na čem se neděly větší úpravy, byl motor a interiér. Z pohledu jízdních vlastností je s Golfem pan Hubáček spokojený a libuje si, že s ním jel i rychlostí 110 km/h.

Nový majitel a jeho kolektiv s ním mají totiž velké plány, a to jednak ve spojitosti s chystanou akcí klubu Sokolka v Luhačovicích, kde by auto mělo vozit hosty, která je plánovaná na podzim 2019 a dále pak bude představovat kus historie, se kterou by chtěl pan Hubáček seznámit studenty na různých školách. Tímto způsobem za sebe nechá hovořit právě Václava Havla a dějiny samotné. Chce žákům ukázat, že i když je to historie, stále může být živá a zajímavá. Pokud vás zajímá chystaný happening, sledujte stránky Sokolky.

Havel byl milovníkem automobilů a kromě zmíněného Golfa a Mercedesu vlastnil například Lancii Kappu nebo Simcu 1000, což byl jeho úplně první vůz. Stejným milovníkem automobilů a to především historických je i pan Hubáček, který o svých pokladech mluví velmi zapáleně. Může se chlubit vlastnictvím Citroënu D Spécial a Mercedesu W 115. Citroën D Spécial můžete znát ze spousty francouzských filmů, například ze známého Fantomase.  K francouzskému Citroënu DS měl zvláštní vztah také například Charles de Gaulle, kterému několikrát doslova zachránilo život. Ale více o tomto dalším zajímavém autě zase příště.

Zdroj fotografií vozu: archiv  Davida Hubáčka

Zpět na články

255 lajků